Mikro Fındık İşleme Tesisleri 2.Olağan Toplantısı gerçekleştirildi.

Mikro Fındık İşleme Tesisleri 2.Olağan Toplantısı gerçekleştirildi.

Yaklaşık 2 yıldır hizmet veren mikro fındık işleme tesisleri ikinci kez bir araya geldi. Ciddi bir sektör olan işletmeler parça fındıkların kırılıp kavrulup paketlenmesini sağlayan firmalardır. Bu firmalar yaklaşık 30 ile 90 ton arasında yıllık üretim yapmaktadır. 200 civarı olan bu tesisler fındığa ciddi katkı sağlamaktadır. Üreticinin çerezlik fındığını işleyip hemen teslim edebilen bu firmalar taze ve günlük fındık ve mamülleri üretmektedir.

Son yıllarda özellikle ezme üretimi de yapan firmalar farklı arayışlara girmiştir. 12.03.2023 tarihinde Ramada otelde ikinci kez toplanan firmalar önce kahvaltı yapmış ve sonra toplantı yapmıştır.

Yapılan toplantıda 2021-2022 sezonu değerlendirilmiş ve fiyatlardaki artışların olumsuz yansıması ve müşteriler üzerindeki etkisi tartışılmıştır. Artan maliyetlere bakınca kırma kavurma paketleme hizmeti 20 -30 tl arasında olması gerektiği vurgulanmıştır.

Firmaların sürdürülebilirliğinin artırılması için konuşma yapan Mustafa DİZDAR özellikle maliyet hesabının nasıl yapılması gerektiği üzerinde durmuştur. Toplantıda birçok firma sahibi söz almış kooperatif kurulması kararlaştırılmıştır.

Mikro fındık işleme tesislerinin sayısı giderek artmaktadır, küçük yatırımcı fındığa büyük değer katacaktır, fındık artık birkaç kişinin yönetiminde olmamalı taban da yer alan üreticiye yakın olan aile işletmelerinin de yönetimde söz sahibi olması gerekmektedir. 

İstek ve Önerileriniz için bizi arayabilirsiniz