Azime Anne Fındık Değirmeni ile Giresun’ da Fındık Üretimine Değer Katılıyor

Birbirinden harika doğa güzellikleriyle Karadeniz denilince akla ilk gelen yerlerden biriside Giresun ilidir. Temiz havası, yeşile bürünmüş doğası ve tabiki fındıkları Giresun’u bir başka güzel kılmaktadır.

TV8int Ekonomi Dünyası Ekibi’ de bugün doğa güzellikleri ve fındığıyla akıllarda unutulmaz anlar bırakan Giresun ilini ziyaret etti. Giresun’da fındığın asıl adresi olan Azime Anne Fındık Değirmeni işletmesine de konuk olan Ekonomi Dünyası ekibi hem işletme içerisindeki faaliyetleri yakından inceledi hem de işletme sahibi Azime Dizdar’ı ve oğlu Mustafa Dizdarı tanıdılar.

Giresun’da 69 yaşındaki girişimci Azime Dizdar uzun süredir hayalini kurduğu tesisi kurmayı başarmıştır. Ailesinin ve köyünün kadın muhtarının desteğiyle fındık kırma, kavurma ve paketleme tesisini kısa süre önce kuran Azime Dizdar bir ilki gerçekleştirdiğini belirterek, “Amacım köyümdeki insanlara örnek olmak, yaşadığım bölgeye katkı sunmak ve köyümün gelişimini sağlamak. Kadınlarımıza yeni ufuklar açmak en büyük hayallerimden biri.” diye konuştu.

Çok kısa süre önce kurulan Azime Anne Fındık Değirmenine talepler oldukça fazla olmuştur. Giresun ve diğer illerden gelen talepler üzerine kırma kavurma paketleme işlemlerini işletmesinde yapan Azime Anne şu sözlerini ekledi. “Türkiye’nin çeşitli illerine ürünlerimizi pazarlamaya başladık. Henüz çok kısa bir süre önce kurulmasına rağmen büyük ilgi ile karşılaştık. Giresun başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerine ürünlerimi gönderiyorum. Yine diğer üreticilerimize de fındıklarını istedikleri gibi kırma, kavurma ve paketleme imkânı da sunuyorum.”

Sadece Giresun’da bir yenilik yapmak değil Giresun kadınlarına iş konusunda katkıda bulunmak amacıyla da işletmesini Kuran Azime Anne kurduğu işletmesi ve başarılarıyla Giresun’daki diğer bütün kadınlara örnek olmuştur. Azime Anne ” Benim bu işletmeyi açmam başta hayalimdi ama sonrasında başarılarımı birleştirip çevremin katkısıyla hayallerimi gerçekleştirdim. Kadınlarımızda hayalleri olan işi yapmak istiyorlarsa öncelikle kendilerine güvensin ve inansın. İnanmak başarmanın yarısıdır. Kaç yaşında olurlarsa olsunlar neler yapabileceklerini, neleri başarabileceklerini iyi bilmeliler. ‘’ diyerek çevresindeki diğer kadınlara başarılarını ve hayallerini birleştirerek güzel şeyler ortaya çıkartabileceklerini açıkladı.

Bu süreçte Azime Anneye oldukça fazla destekçi olan oğlu Mustafa Dizdar’ da her zaman Azime Annenin yanında olmuştur. Makineleri kullanmayı öğrettiğini anlatan Mustafa Dizdar, “Bu coğrafyanın ana ürünü fındık ama istenildiği gibi değerlendirilemiyor. Herkes fındığını topluyor, satıyor. Başka da bir şey yapmıyor.” Sözlerini ekledi. Mustafa Dizdar, annesinin fikrini kendileri ile paylaşmasının ardından araştırma yaptıklarını dile getirerek, “Fındığımızı işleyerek satabileceğimize karar verdik. Bunun başka yerlerde de örnekleri var. Annem, ben ve muhtarımız el ele vererek bu tesisi kurduk. Hem annemin hayallerini gerçekleştirdik hem de köyümüzde kurduğumuz işletmeyle verimliliği arttırdık.’’ Diyerek Azime annenin fikriyle başlayan bu serüvenin çevreye nasıl katkı sağladığını açıkladı.

Sizlerde başarılarıyla oldukça konuşulan Azime Anneyi ve işletmesini ziyaret etmek isterseniz Giresun Kemaliye Köyüne giderek Azime Annenin hoş sohbetiyle kendisini daha yakından tanıyıp fındığın kabuğundan ayrılıp paketlenmesine kadar olan işleyişi yakından görebilirsiniz.

İstek ve Önerileriniz için bizi arayabilirsiniz


Notice: Undefined index: status in /home/u944025401/domains/dizdarmustafa.com/public_html/inc/footer.php on line 486

Notice: Undefined index: status in /home/u944025401/domains/dizdarmustafa.com/public_html/inc/footer.php on line 515

Notice: Undefined index: demo in /home/u944025401/domains/dizdarmustafa.com/public_html/inc/footer.php on line 537